Методична робота

Про організацію роботи з обдарованими учнями і шкільної МАН у 2012/2013 навчальному році

Одним із пріоритетних напрямків у системі роботи школи є формування творчо активної, всебічно розвиненої особистості. Протягом останніх років в школі успішно реалізуються заходи щодо організації роботи з цією категорією учнів:

• створюються умови для проведення олімпіад з базових дисциплін, творчих конкурсів, конкурсів-захистів, забезпечення участі шкільних команд у міських та обласних етапах відповідних змагань;
  • вивчається досвід кращих педагогічних працівників по роботі з талановитою молоддю;
  • постійно поновлюється шкільний інформаційний банк даних про обдарованих дітей.

При складанні робочих навчальних планів передбачено використання годин варіативної складової на заняття з обдарованими дітьми, роботу факультативів, гуртків.

У жовтні 2011 року були проведені шкільні предметні олімпіади з базових дисциплін. В шкільних олімпіадах брали участь 216 учнів. 43 переможці шкільних олімпіад були учасниками ІІ етапу учнівських олімпіад з базових дисциплін.

Переможці І етапу Всеукраїнських предметних олімпіад брали участь у ІІ етапі (43 учні). 22 учнями 7-11 класів здобуто 25 призових місць (табл..1), на 2 місця менше у порівнянні з 2010/2011 навчальним роком.

Таблиця 1.

25.

Олійник Ірина

ІІ

5 учнів школи брали участь у ІІІ етапі Всеукраїнських предметних олімпіад, 4 з них здобули 5 призових місць (Коваленко П. – ІІ місце з біології та екології, Орлик Ю. – ІІІ місце з фізики, Лемпа А. – ІІІ місце з фізики, Сучек Ю. – ІІІ місце з екології).

У школі працювали секції МАН з екології, загальної біології (керівник Небикова Т.А.) та астрономії (керівник Побережець С.І.). три учні школи працювали у секціях МАН при позашкільних закладах м. Умані (Мельник А. – БДЮТ, Зозуляк В. – СЮТ, Ткаченко В. - СЮТ). За результатами конкурсу-захисту учні школи посіли такі місця (табл. 2).

Таблиця 2

Результати І етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН

Секція

Загальна біологія

Кравець Тетяна

Екологія

Астрономія

Побережець С.І.

Ткаченко Віталій

Електроніка та приладобудування

Кияновський І.С. (СЮТ)

Зозуляк Владислава

Інформаційні телекомунікаційні системи

Нікуліна Н.О. (СЮТ)

Мельник Анна

Фольклористика

Карабан Н.М. (БДЮТ)

На ІІ етап конкурсу-захисту були відібрані роботи Коваленка П. та Кравець Т., учні зайняли ІІІ місця у своїх секціях під час обласного туру.

Учні школи І ступеню брали активну участь у всіх міських конкурсах для своєї вікової категорії, проте у 2011/2012 навчальному році зменшилась кількість переможців конкурсів 2 учні на відміну від 5 у попередньому навчальному році (табл.. 3).

Таблиця 3.

Результати участі учнів початкової школи у міських конкурсах

Назва конкурсу

Гезун Катерина

Читці-декламатори

Кокоруза Т.Б.

Рибак Святослав

Конкурс ім. П. Яцика

Нагорна О.Б.

ІІІ

На високому рівні є підготовка учнів до мовно-літературних конкурсів. Проте участь дітей у конкурсах «Кмітливий математик», «Я і Україна» у цьому навчальному році не були результативними, тому вчителям початкової ланки необхідно приділяти належну увагу розвитку логічного мислення учнів, працювати над поглибленням знань з предметів природничо-математичного циклу..

У 2011/2012 навчальному році продовжували працювати з обдарованою молоддю вчителі української мови та літератури. Учні школи брали активну участь у конкурсах філологічного напрямку: Міжнародний конкурс знавців української мови ім.. Петра Яцика, Всеукраїнський конкурс з української мови та літератури імені Тараса Шевченка, Всеукраїнський конкурс учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої», огляді конкурсі дитячої творчості «Слава козацька», читацькому конкурсі «Найкращий читач України». Серед 16 учнів 5-10 класів, що брали участь у конкурсах знавців української мови та літератури 4 посіли призові місця та роботи 3 учнів відзначені як кращі (табл..4).

Таблиця 4

Список переможців ІІ етапу конкурсів знавців української мови та літератури

Назва конкурсу

Зайняте місце

Тимощук Юлія

Ткачук Ніна

Нікіфорова Н.С.

Яненко  Тетяна

Яременко Л.В.

Мала Анна

Приходько З.Д.

Конкурс Т.Шевченка

Тригубенко Анастасія

Конкурс Т.Шевченка

Приходько З.Д.

Полулях Катерин

Коваленко В.О.

Учні школи беруть активну участь у Всеукраїнському історичному конкурсі «Лелека», Левченко К., Тригубенко А.. нагороджені  Дипломами ІІ та ІІІ ступеню за перемогу у конкурсі (вчитель Онофрійчук Н.В.).

Окрім олімпіад учні беруть активну участь у різних конкурсах природничо-математичного напрямку (Міжнародний математичний конкурс «Кенгуру», Міжнародний фізичний конкурс «Левеня», Всеукраїнський природничий конкурс «Колосок»). Учителям початкових класів, математики, фізики удається підтримувати високий рівень мотивації учнів щодо участі в конкурсах.

Для стимулювання учнів щодо підвищення рівня навчальних досягнень традиційно на святі присвяченому Дню школи були нагороджені учні, що отримали перемоги у ІІ та ІІІ етапах Всеукраїнських предметних олімпіад, конкурсах та змаганнях міського рівня.

Водночас слід відзначити, що робота вчителів-предметників з окремими категоріями учнів під час проведення факультативних та індивідуальних занять не дала бажаних результатів. Вчителям англійської мови, математики, правознавства необхідно більше приділяти уваги роботі з обдарованими учнями. Вчителям-предметникам вищої категорії необхідно залучати учнів, що мають здібності до вивчення окремих предметів до роботи у секціях МАН у школі. У новому навчальному році всьому педагогічному колективу необхідно підвищити рівень індивідуальної роботи з обдарованими учнями. Залучати школярів до пошукових, наукових проектів, сприяти розвитку їх творчих здібностей. Заступнику директора з навчально-виховної роботи Небиковій Т.А. взяти під особистий контроль роботу зі здібними учнями, проведення шкільних олімпіад, участь школярів у різноманітних конкурсах, турнірах, роботу шкільних секцій МАН.